یکشنبه , فروردین ۱۰ ۱۳۹۹
فرهنگ مالدیو
فرهنگ مالدیو

فرهنگ مالدیو

رسوم و رفتار اجتماعی مالدیوی ها تاثیر زیادی از هندی ها، سریلانکایی ها، اعراب و مردم آفریقای شمالی که برای گردش در کانال های تجاری اقیانوس هند مرکزی به مالدیو آمده اند ، گرفته است.در این بخش از سری مقالات اطلاعات سفر، نگاهی کوتاه به فرهنگ مالدیو خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

فرهنگ مالدیو
فرهنگ مالدیو

فرهنگ مالدیوی ها، به خاطر القای ارکان دیگر فرهنگ ها، دارای غنا و پویایی است. با اینکه مالدیو از لحاظ فرهنگی تحت تاثیر دیگر رسوم قرار گرفته، مالدیوی ها هویت فرهنگی خاصی را ساخته و حفظ کرده اند. براین اساس مالدیوی ها استفاده از زبانی را به روش خود تغییر داده اند.  در سال ۱۱۵۳ میلادی ، به دین اسلام روی آوردند و این دین اصولی را به فرهنگ مالدیوی ها معرفی و وارد کرده است.

فرهنگ قومی

مالدیوی ها وارث گنجینه ای از اساطیر کهن و فرهنگ قومی هستند که نسل به نسل به صورت شفاهی منتقل شده است. این افسانه ها داستان هایی مهیج درباره ابعاد مختلفی از زندگی جزیره ای است. از آنجایی جزیره ها با دریا محاصره شده اند، اکثر این داستان های قومی درباره شیاطین و ارواح دریایی هستند که ساکنین جزیره را تسخیر میکنند.

زندگی در جزیره

بر اساس سنن، جوامع جزیره ای بسیار به هم پیوسته اند. این پیوند همچنان در جوامع جزایر کوچکتر وجود دارد. بنابراین مردها به ماهی گیری ، نجاری و گرفتن شیره خرما می پردازند. زن ها هم بیشتر خانه دار هستند و مدیریت خانواده را بر عهده درند. رسوم و اعمال خاصی در جزیره در موقعیت های خاصی مانند جشن عروسی ، انجام می شود. برخی از این رسوم فقط به خاطر این جشن باقی مانده اند.

ورود گردشگری در دهه ی ۷۰ روند نوسازی را در کشور افزایش داد. امروزه، شمار فزاینده ای از بانوان موقعیت ها ی شغلی اساسی را در بخش های عمومی و خصوصی دارا هستند.  روش زندگی به خاطر رشد اقتصادی تغییر چشمگیری داشته است.

رقص و موسیقی

مالدیوی ها به خاطر فرهنگ باشکوه رقص و موسیقی به خود می بالند. ریشه ی برخی از این رقص و موسیقی های فرهنگی به قاره های دیگر برمی گردد. جزایر اقامتی، برای سرگرم کردن مهمانان خود نمایش های فرهنگی را تدارک میبینند که در آنها ساکنین جزیره رقص و موسیقی سنتی اجرا می کنند. یکی از معروف ترین نمایش های مالدیوی ها که شامل رقص و آواز است، “بودو برو” نام دارد. اجرا کنندگان ” بودو برو” که نزدیک به ۲۰ نفر هستند لباس سنتی که شامل روپوش سفید و ساارونگ است، می پوشند. نمایش بودو برو قطعا باعث می شود که با ضرب طبل جنب و جوش کنید.

رقص و موسیقی در مالدیو
رقص و موسیقی در مالدیو

دیگر موارد مربوط به رقص و موسیقی سنتی شامل : لانگری، تارا و گااودیلاوا می باشد. اکثر این موارد شامل موسیقی ریتمیک و رقص با وسایل مربوط به فرهنگ های مختلفی است. نوعی حرکات موزون سنتی وجود دارد که تنها زنان مالدیوی آنها را اجرا می کنند؛مانند:  باندیاجهون، مفاتی نشون و بولیملافت نشون. برخی از این نمایش ها برای اجرا در دربار سلطنتی طراحی شده اند. موسیقی هندی و غربی نیز تاثیر بسزایی بر موسیقی دانان کشور داشته است. اقامتگاه ها اکثر مواقع میزبان اجرای گروه های محلی برای روح بخشیدن به مهمانان خود هستند.

صنعتگری

مالدیوی ها به  صنعتگری ماهرانه مشهورند. حکاکی سنگ پیچیده ای که در مسجد جمعه ی مالی یافته شده، نمونه ای زنده از صنعتگری مالدیوی هاست. تسلط و هوش اختراعی مالدیوی ها را می توان در جلاکاری، حصیربافی، طناب بافی از الیاف نارگیلی و خوشنویسی مشاهده کرد.

صنعتگری در مالدیو
صنعتگری در مالدیو

لباس های سنتی و تزئینات به طور آشکار هنر و خلاقیت صنعتگران مالدیوی را آشکار می کند. بازدید کنندگان می توانند همچنین آثار بی نظیری را به عنوان سوغاتی تهیه کنند.  بازدیدی از مالدیو نه تنها تضمینی برای بهترین سفر عمرتان خواهد شد، بلکه شما را در معرض تجربه ی فرهنگی بی نظیری قرار می دهد.

مطلب پیشنهادی

مالدیو را از زاویه دیگر ببینید

مالدیو را از زاویه دیگر ببینید

مالدیو کشوری جزیره‌ای در اقیانوس هند و در در قبله غربی هند است. عاصمه مالدیو …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *