شنبه , مهر ۲۷ ۱۳۹۸
خانه / اطلاعات سفر به مالدیو / معرفی کشور مالدیو
جزایر مالدیو
جزایر مالدیو

معرفی کشور مالدیو

کشور مالدیو (Maldives) شامل مجموعه جزایری در اقیانوس هند است که در جنوب غربی کشور هند و سریلانکا واقع شده است. پایتختش ماله و زبان رسمی آن دیوهی است. مالدیو از دو زنجیره با ۲۶ جزیره مرجانی که در امتداد شمالی و جنوبی کشیده شده اند، تشکیل شده است. از ۱۱۹۲ جزیره کوچک مالدیو که به شکل یک پرنده در حال پرواز دیده می‌شوند تنها ۲۰۲ جزیره آن مسکونی می باشند.

مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک ترین کشور قاره آسیاست و ارتفاع آن به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا می باشد و کم ارتفاع ترین کشور جهان به شمار می‌آید به طوری که بلندترین نقطه مالدیو تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. مالدیو به دلیل بالا رفتن دمای کره زمین و آب شدن یخ های قطبی از جمله مناطقی است که در معرض خطر غرق شدن قرار دارد.

تاریخچه مالدیو:

اطلاعات دقیقی از تاریخ مالدیو در دست نیست ولی طبق شواهد این جزیره دارای سلسله های مختلفی بوده و پادشاهان ضعیفی بر آن حکومت کرده اند. ساکنین اولیه مالدیو احتمالا از جنوب هند و سریلانکا به این کشور آمده اند و یک روحانی ایرانی به اسم یوسف تبریزی مردم مالدیو را مسلمان کرده است، دریانوردان قدیم ایران و عرب آن را دیباجات و دیبجات می‌گفتند و به همین شکل در نقشه‌ها ضبط شده‌است. سالهای سال بازرگانان عرب سر راه دریانوردی به شرق دور در بنادر مالدیو پهلو می‌گرفتند.

اقتصاد مالدیو:

اقتصاد مالدیو بیشتر بر پایه صنعت توریسم، ماهیگیری، کشاورزی و گردشگری استوار است. در مالدیو، نارگیل، ذرت، ارزن، سیب‌ زمینی شیرین و میوه‌جات کشت می شود. در این کشور صنعت کشتی‌سازی رونق دارد و مردم آن به صنایع‌دستی علاقه‌مندند. از مالدیو، ماهی، گوشت، صنایع‌دستی و نارگیل صادر می‌شود ، صنعت رو به رشد توريسم به عنوان نقطه اتكای اقتصاد جايگزين ماهيگيری شده است. با اين حال ، اكثر مالديوی ها با ماهی و نارگيل امرار معاش می كنند.

فرهنگ مالدیو:

فرهنگ مالدیو به شدت تحت تاثیر فرهنگ کشورهای همسایه خود یعنی سریلانکا و هند جنوبی می باشد. از اواسط قرن دوازدهم با تغییر دین مردم این کشور از بودایی به اسلام شاهد تاثیر اسلام ، فرهنگ عربی و همچنین فرقه های تصوف بر فرهنگ و میراث این کشور بوده ایم.

گردشگری در مالدیو:

برخي از جزاير مالديو برای گردشگری اختصاص يافته‌اند. در اين جزاير هتل‌هايی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بيشتر کارمندان آن از مهاجران کشورهای همسايه هستند. گردشگران مستقيماّ از فرودگاه بين‌المللی ماله به اين جزاير می آيند.

از جمله اماکن دیدنی مالدیو می توان به مسجد جامع ماله ، موزه ملی ماله ، مولی آگه ، ساحل مصنوعی مالدیو ، پارک سلطان مالدیو ، گالری هنری اسجهی مالدیو ، هوکورو میسکی مالدیو ، میدان جمهوری ماله – مالدیو و … اشاره کرد.

آب و هوای مالدیو:

آب و هوای مالدیو گرمسیری است و درجه حرارت در طول سال حدود ۳۰ درجه سانتیگراد است. با این حال در بین ماه های آوریل تا اکتبر بارندگی های زیادی در این کشور رخ می دهد که ناشی از باران های موسمی اقیانوس هند است.

مطلب پیشنهادی

مالدیو را از زاویه دیگر ببینید

مالدیو را از زاویه دیگر ببینید

مالدیو کشوری جزیره‌ای در اقیانوس هند و در در قبله غربی هند است. عاصمه مالدیو …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *